Flaga kraju Wyspa Man | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Jednostka monetarna

funt manx i funt brytyjski (IMP, GBP)

Wyspa Man

Na Wyspie Man formalnie znajduje się dependencja Korony Brytyjskiej. Leży na Morzu Irlandzkim między Wielką Brytanią a Irlandią.

Turystyka jest podstawą gospodarki na Wyspie Man. Uprawia się tu głównie ziemniaki i drzewa owocowe oraz hoduje bydło, owce i drób. Przemysł jest mniej ważny, rozwija się przemysł spożywczy, tekstylny i pamiątkarski. Bezrobocie na wyspie jest bardzo niskie. Przez lata wyspa utrzymywała się przede wszystkim z żeglugi, rybołówstwa, a także przemytu importowanych towarów, co skończyło się wraz z przejęciem praw lordów Man przez Koronę Brytyjską w 1765 r. Jeszcze do niedawna bardzo ważną gałęzią gospodarki wyspy było rybołówstwo, dziś z racji specyficznego statusu prawnego wyspy dziedzinami przynoszącymi największy dochód są ubezpieczenia oraz zakłady i gry hazardowe on-line, a także teleinformatyka i bankowość. Bezrobocie na wyspie wynosi jedynie 1%. Wyspa Man posiada dobrze rozwinięty transport promowy i lotniczy. Co ciekawe, na wyspie nie obowiązują ograniczenia prędkości – z tego względu telewizja BBC nagrywa tu program Top Gear.

Szara fala | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Popularne zakupy e‑commerce

  • gry
  • moda
  • elektronika
Chmura | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne
Chmura | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Dodatkowe informacje handlowe

Od 2000 roku na wyspie wdrażane są programy na rzecz rozwoju, promocji i rozwijania strategii e-commerce. Rząd oferując ulgi podatkowe, zachęca przedsiębiorców do zakładania e-biznesu na terenie Wyspy Man, która ma ambicje stać się jednym z wiodących na świecie centrów e-commerce.

Wyspa ma blisko 100% zasięgu sieci szerokopasmowej, co czyni ją jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla biznesu internetowego. Przedsiębiorców kuszą nie tylko korzystne systemy podatkowe, ale także zorganizowana pomoc rządu, także finansowa na przeniesienie działalności.