Flaga kraju Szwecja | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Jednostka monetarna

1 korona szwedzka (SEK)

Szwecja

Jeden z krajów skandynawskich, położony w Europie Północnej. Graniczy z Norwegią i Finlandią. Jest członkiem Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Szwecja jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych państw świata.

Szwecja jest siódmym najbogatszym krajem na świecie pod względem PKB per capita. Jednym z głównych filarów, na których opiera się gospodarka, jest przemysł drzewny. Duże znaczenie ma także przemysł metalurgiczny, maszynowy, elektryczny i chemiczny. Szwecja eksportuje broń i technologie wojskowe. Posiada bogate zasoby naturalne – rudy żelaza i liczne obszary leśne. Na rzekach zlokalizowane są hydroelektrownie rekompensujące brak surowców energetycznych. Rolnictwo stanowi 2% PKB. Szwecja uważana jest za jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. 64% terytorium Szwecji zajmują lasy (to najwięcej w Europie), dzięki czemu kraj jest liderem w produkcji tarcicy, celulozy, papieru i tektury. 

Szara fala | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Popularne zakupy e‑commerce

  • elektronika
  • moda
  • książki
  • wyposażenie domu
Chmura | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne
Chmura | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Dodatkowe informacje handlowe

W Szwecji aż 62,9% mieszkańców korzysta ze smartfonów, penetracja Internetu wynosi natomiast blisko 90%.

Szwecja jest krajem o wysokim dochodzie na jednego mieszkańca – wysoka siła nabywcza i nasycenie rynku smartfonami sprawia, że kraj ten jest bardzo atrakcyjny dla biznesów e-commerce.

Większość szwedzkich płatności online dokonywana jest za pomocą kart, popularne są także przelewy bankowe online. Tylko 5% płatności odbywa się mobilnie, małą popularnością cieszą się także karty prepaid. Szwedzcy konsumenci wydali około 5,2 miliarda euro na produkty zakupione online w 2015 roku. PostNord Sweden udostępnił raport, który pokazuje, że e-commerce w Szwecji w 2017 roku było warte 6,7 miliarda euro. E-commerce w Szwecji stanowi obecnie 8,7% całkowitej sprzedaży detalicznej.

Najwięksi gracze na szwedzkim rynku e-commerce to Halens.se, Nelly.com, Adlibris.com, Bokia.se, Cdon.com i NetOnNet.se.