Flaga kraju Portugalia | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Jednostka monetarna

1 Euro(EUR, €)

Portugalia

Kraj położony w południowej Europie, na Półwyspie Iberyjskim, graniczący z Hiszpanią. Portugalia obejmuje też atlantyckie archipelagi Azorów i Madery. Jest członkiem Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. W ostatnich latach gospodarka Portugalii przeżywa intensywny wzrost. 

Portugalia jest jednym z najszybciej rozwijających się, a jednocześnie jednym z najbiedniejszych krajów w Europie. 66,5% PKB Portugalii stanowią usługi, przemysł 25,4% natomiast rolnictwo 8%. Uprawiana jest winorośl, oliwki, drzewa cytrusowe, figowce, pszenica, ziemniaki i pomidory. Duże znaczenie dla gospodarki ma także rybołówstwo i leśnictwo. Głównymi gałęziami przemysłu są: przemysł włókienniczy, spożywczy oraz chemiczny. Portugalia przyciąga wielu turystów –  w 2005 kraj odwiedziło 11,6 mln ludzi. Produkcja przemysłowa w 80% skupiona jest w okręgach Lizbony i Porto. Portugalia eksportuje maszyny i środki transportu, odzież i obuwie, papier, drewno, korek, oliwę i wino.

Szara fala | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Popularne zakupy e‑commerce

  • moda
  • elektronika
Chmura | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne
Chmura | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Dodatkowe informacje handlowe

Penetracja Internetu to w Portugalii 66%, przy czym smartfonów używa jedna trzecia mieszkańców. Z roku na rok coraz więcej gospodarstw domowych zyskuje dostęp do Internetu, a penetracja rynku mobile rośnie. Wielu mieszkańców nie posiada kart kredytowych ani kart debetowych. W Portugalii popularne są karty prepaid (48%) i płatności mobilne (40%).

Dane udostępnione przez Ecommerce Foundation pokazują, że w Portugalii w 2016 roku około 3,1 miliona internautów dokonało zakupu online. Wartość rynku e-commerce w tym samy roku wyniosła w Portugalii 4,2 miliarda euro.

Najpopularniejsze platformy zakupowe to Zalando, Amazon, Euronics, IBS, BonPrix.