Flaga kraju Gibraltar | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Jednostka monetarna

funt gibraltarski (GIP)

Gibraltar

Przedmiot sporu terytorialnego między Wielką Brytanią a Hiszpanią, brytyjskie terytorium zamorskie położone na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego. 

Gospodarka Gibraltaru opiera się głównie na turystyce, handlu i usługach finansowych. Udogodnienia finansowe i uproszczone prawo fiskalne przyciągnęły inwestycje zagraniczne. Dzięki bankowości offshore, handlu statkami i silnej pozycji międzynarodowego centrum konferencyjnego Gibraltar jest niemal całkowicie samowystarczalny. Dochód w państwie generują także opłaty za obsługę statków, cła na towary i hazard internetowy. Przez brak VAT-u na usługi i towary Gibraltar jest popularnym miejscem zakupów wśród turystów. Gibraltar to także świetnie prosperujące centrum finansowe – na tysiąc mieszkańców przypada tu 0.103 biur oferujących usługi finansowe – to drugi najwyższy wynik na świecie po brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Gibraltar dysponuje gęstą siecią drogową, ma też dogodne połączenia promowe i lotnicze z resztą Europy. W gospodarce Gibraltaru kluczowe znaczenie odgrywa wymiana towarowa z kontynentem i Japonią. 

Szara fala | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Popularne zakupy e‑commerce

  • moda
  • elektronika
Chmura | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne
Chmura | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Dodatkowe informacje handlowe

Gibraltar aspiruje do tego, by stać się międzynarodowym centrum e-biznesu. Rząd stawia nacisk na postęp technologiczny i budowę nowoczesnego, dobrze prosperującego społeczeństwa informacyjnego.

Wdrażane są strategie mające na celu stworzenie dynamicznego i przyjaznego dla handlu elektronicznego środowiska. Nowa liberalizacja i regulacja telekomunikacji, wprowadzenie ustawy o handlu elektronicznym (TECA 2001) i przyjęcie dyrektyw UE do lokalnego ustawodawstwa dają Gibraltarowi znaczną przewagę nad innymi jurysdykcjami konkurującymi na rynku e-commerce. Jako członek stowarzyszony UE, Gibraltar zwolniony jest z podatku VAT i innych podatków od zysków kapitałowych. Jest też świetnym miejscem do rozwoju e-biznesu ze względu na sąsiedztwo rozwijających się gospodarek w Afryce Północnej.