Flaga kraju Belgia | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Jednostka monetarna

1 Euro(EUR, €)

Belgia

Małe, lecz gęsto zaludnione państwo w Europie, graniczące z Holandią, Francją, Luksemburgiem i Niemcami. Członek Organizacji Narodów Zjednoczonych, Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. Belgia dzieli się na trzy strefy językowe: francuską, niderlandzką i niemiecką. Belgia jest jednym z najlepiej rozwiniętych ekonomicznie i uprzemysłowionych państw w Europie, choć cały przemysł bazuje na surowcach importowanych. 

Podatki belgijskie są najwyższymi w Europie i stanowią 47% PKB. Podstawą belgijskiej gospodarki jest przemysł – spożywczy, chemiczny, tekstylny, elektrotechnika, stal, maszyny oraz rolnictwo. Belgia posiada 8% udziału w obrotach europejskiej branży chemicznej oraz 17% udziału w europejskim eksporcie produktów chemicznych. Antwerpia, na której terenie skupiony jest przemysł chemiczny, słynie także z największego na świecie centrum obróbki diamentów, w samej Brukseli dominują natomiast usługi – ich udział w tworzeniu dochodu narodowego to 70%. Belgia jest także krajem chętnie odwiedzanym przez turystów, z czego dochód również jest ważną częścią tutejszej gospodarki.

Szara fala | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Popularne zakupy e‑commerce

  • moda
  • elektronika
Chmura | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne
Chmura | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Dodatkowe informacje handlowe

Ze względu na wysoką penetrację Internetu (niemal 85%) Belgia to atrakcyjny rynek dla biznesów e-commerce. Na bazie dotychczasowego rozwoju rynku na najbliższe lata prognozuje się jeszcze bardziej dynamiczny wzrost, szczególnie w obszarze mobile.

Większość płatności w Belgii dokonywanych jest za pomocą kart kredytowych i debetowych (60%), popularne są także karty prepaid (20%) i płatności mobilne (15%). Jako jeden z krajów o największej gęstości zaludnienia w Europie, Belgia jest dużym rynkiem stwarzającym dla przedsiębiorców wiele szans. Belgowie częściej niż mieszkańcy pozostałych europejskich państw dokonują zakupów online poza granicami kraju.

Belgia jest częścią SEPA (jednolitego obszaru płatności w euro), co oznacza, że można łatwo dokonywać i akceptować płatności za pomocą przelewów międzynarodowych w walucie euro.