Flaga kraju Andora | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Jednostka monetarna

1 Euro(EUR, €)

Andora

Kraj malowniczo położony w Pirenejach i graniczący z Hiszpanią i Francją. Andora jest niezależnym, demokratycznym, parlamentarnym współksięstwem, na którego czele stoją dwaj współksiążęta: biskup katalońskiej diecezji Urgel i prezydent Francji. Największą atrakcją Andory są stoki narciarskie i świetne warunki do uprawiania sportów zimowych – turystyka stanowi 80% PKB państwa. Szacuje się, że rocznie kraj odwiedza 9 milionów turystów. Dzięki korzystnym przepisom celnym kraj ten jest uważany za raj podatkowy – wspiera rozwój banków i zachęca przedsiębiorców do zakładania tam swoich biur. Andora jest siedzibą wielu zagranicznych firm, między innymi z branży finansów. Andora używa euro jako waluty, chociaż sam kraj nie jest członkiem Unii Europejskiej.

Przemysł jest słabo rozwinięty. Rolnictwo to głównie hodowla owiec i bydła, czego owocem jest produkcja odzieży, wyrobów skórzanych, a także biżuterii i pamiątek.  Andora nie ma transportu lotniczego ani kolejowego, co rekompensuje bardzo dobrze rozwinięta sieć dróg. Kraj posiada złoża żelaza, miedzi, ołowiu.

Szara fala | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Popularne zakupy e‑commerce

  • turystyka
Chmura | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne
Chmura | Polskie ePłatności Online - Płatności elektroniczne

Dodatkowe informacje handlowe

Sprzedaż internetowa z Andory motywowana jest konkurencyjną stawką VAT na poziomie 4,5%, która dla niektórych usług i towarów (edukacja, żywność, kultura i zdrowie) może zostać zmniejszona nawet do 1%.

Rynek e-commerce w Andorze wciąż dynamicznie się powiększa – jako że kraj co roku przyjmuje tysiące turystów, możliwości prowadzenia zyskownej działalności handlowej są bardzo obiecujące. E-commerce w Andorze ma też bardzo duże szanse na to, aby podbić rynek hiszpański, co czyni kraj jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Kraj zapewnia prawie 100% zasięgu światłowodowego. Testy prędkości przeprowadzone w 2011 i 2012 r. uplasowały Andorę jako lidera wśród krajów o najszybszych prędkościach pobierania i wysyłania na świecie. Andora nie jest objęta Jednolitym Obszarem Płatności w Euro (SEPA), dlatego też handlowi giganci nie prowadzą tam swoich operacji. Każda zagraniczna firma może prowadzić działalność gospodarczą w e-commerce, rejestrując firmę w Andorze. Podatek dochodowy od takiej działalności to tylko 2%. Opodatkowanie międzynarodowego handlu B2B jest bardzo atrakcyjne, a rozwój innych modeli biznesowych zyskuje ostatnio duże zainteresowanie.