API

Integracja przez API

API jest najlepszym sposobem integracji z PeP Online, jeśli chcesz mieć pełną kontrolę i wszystko dokładnie tak, jak sobie zaplanujesz. Jednocześnie dokonywanie płatności będzie wygodniejsze dla Twoich klientów, ponieważ cały proces będzie można zredukować nawet do pojedynczego kliknięcia! Konieczne będzie jednak spełnienie pewnych wymagań (na przykład posiadanie certyfikatu SSL), ale za to stworzysz takie rozwiązania, które idealnie będą odpowiadały specyfice Twojego biznesu (zobacz podstronę o modelach biznesowych, by dowiedzieć się więcej).

Z punktu widzenia klientów, dokonywanie płatności może wyglądać następująco:
  1. Po wybraniu produktów/usług na stornie sprzedawcy, klient wyraża chęć, by zapłacić za zakupy.
  2. Klient wypełnia formularz płatniczy bezpośrednio na stronie sprzedawcy.
  3. Po zatwierdzeniu formularza, strona sprzedawcy informuje klienta o statusie transakcji
Ponieważ nie ma przekierowania do żadnych innych domen a cały proces płatności odbywa się na jednej stronie, możesz niemal dowolnie zdefiniować proces płatności, w tym wygląd/zachowanie (np. formularzy), sposób ładowania (np. wykorzystując AJAX, jeśli zechcesz), komunikaty itp. Ponadto możesz implementować wiele innych modeli płatniczych. W zależności od Twoich potrzeb, biznesu i wybranych metod płatności, mogą to być płatności jednym kliknięciem, płatności cykliczne, obsługa transakcji zwrotnych (refund) i wiele innych.

Co czeka programistę?

Cóż, w tym przypadku wszystko zależy od Ciebie. Wiesz najlepiej, czego potrzebujesz i co chcesz osiągnąć – my zapewniamy Ci narzędzia i proponujemy pomoc. Przygotowaliśmy nakładkę do API (PeP Online (PayLane) REST Client) w kilku językach programowania i gotowe przykłady kodu w całej dokumentacji. Możesz wykorzystać to w swoim projekcie, a możesz potraktować jedynie jako przykład zastosowania i stworzyć własną implementację. Przygotowaliśmy też sekcję wdrażanie i testy, gdzie znajdziesz informacje pomocne podczas integrowania się z naszymi systemami i pozwalające na łatwe testowanie. Cały proces płatności z wykorzystaniem API może być przedstawiony z poniższych krokach:
  1. Klient, będąc na stronie sprzedawcy, chce zapłacić za wybrane produkty/usługi.
  2. Strona sprzedawcy wysyła informacje o płatności (via API) do PeP Online – klient nie jest nigdzie przekierowany.
  3. PeP Online wykorzystuje podane informacje, by przetworzyć płatność (komunikuje się z centrami rozliczeniowymi, bankami, organizacjami kartowymi itp.).
  4. Wymienione instytucje (ich lista zależna jest od danej metody płatności) odpowiadają do PeP Online, pozwalając na przetworzenie płatności.
  5. PeP Online zwraca informacje o statusie płatności do strony sprzedawcy.
  6. Sprzedawca może wykorzystać otrzymane informacje, by powiadomić klienta, czy transakcja się udała i jaki jest jej status.

PeP Online (PayLane) REST Client

PeP Online (PayLane) REST Client to nakładka na nasze restowe API. Możesz wybrać wersję w określonym języku programowania i skorzystać z niej, by wywoływać poszczególne metody API. Wszystkie przykłady kodu na tej stronie opierają się na metodach PeP Online (PayLane) REST Client.
JavaScript PHP Ruby Python Android